Windykacja musi dostosować się do zmieniających okoliczności, takich jak potrzeby rynku, rozwój technologiczny, czy też znowelizowane przepisy prawa. Tylko kompleksowe i profesjonalne działania mogą pozwolić na realizację celów, które stawia przed bankami nowoczesna windykacja.
Począwszy od windykacji miękkiej (przedsądowej) stosować można najnowsze rozwiązania technologiczne, umożliwiające odnalezienie dłużnika i kontakt z nim w dogodnej formie. Jeżeli na tym etapie nie uda nam się porozumieć z dłużnikiem konieczne staje się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Poza tradycyjnymi trybami postępowania, takimi jak postępowanie nakazowe czy upominawcze, można wytoczyć powództwo w ramach elektronicznego postępowania upominawczego (EPU).
Cechą charakterystyczną EPU jest fakt, iż wszelkie pisma procesowe powoda, w tym również pozew, sporządzane są wyłącznie w formie elektronicznej. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie kosztów postępowania oraz nakładu pracy koniecznego do uzyskania prawomocnego orzeczenia, w szczególności w sytuacji, w której koniecznym staje się prowadzenie postępowań sądowych w skali masowej. Możliwość niemalże jednoczesnego skierowania do sądu setek spraw (poprzez tzw. paczki pozwów), brak konieczności czasochłonnego drukowania i gromadzenia dokumentacji czy niższe koszty wpisów sądowych (niższa o 75 % opłata od pozwu, brak konieczności ponoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa), to jedynie niektóre z korzyści jakie niesie ze sobą elektroniczne postępowanie upominawcze.
Wprowadzenie EPU podniosło sprawność postępowania w sprawach cywilnych, gospodarczych i pracowniczych, zaś zastosowanie nowoczesnego systemu informatycznego, umożliwiło sprawne rozpoznawanie pozwów i podniosło jakość obsługi stron w postępowaniu sądowym.
Przepisy o EPU weszły w życie z początkiem 2010 roku. Od tego czasu, Wydział VI Sądu Rejonowego Lublin Zachód w Lublinie, rozpoznał już ponad 5,5 miliona powództw, wydając 5,2 mln nakazów zapłaty, którym to nadano ponad 4,4 mln klauzule wykonalności. Wskazać należy ponadto, iż jedynie w niecałych 4% spraw dłużnicy skutecznie wnieśli sprzeciwy (nieco ponad 200 tysięcy sprzeciwów), uiszczone zaś koszty sądowe, to blisko 300 mln złotych.
EPU stanowi jeden z przejawów informatyzacji postępowania sądowego. W ramach procesu informatyzacji postępowania sądowego, wprowadzono również tzw. elektroniczny protokół, pozwalający na nagrywanie i późniejsze odtwarzanie przebiegu rozpraw sądowych. Kolejnym przejawem informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, jest umożliwienie wglądu do elektronicznej księgi wieczystej poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Rozwiązania te znacząco ułatwiają, a tym samym upowszechniają obywatelom dostęp do sądownictwa.
Informatyzacja postępowania cywilnego jest jednak na wstępnym etapie.
Dalsze zmiany w procedurze polegać mają między innymi na:
- wprowadzeniu tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego w miejsce dotychczasowego bankowego tytułu egzekucyjnego i w ślad za tym zinformatyzowanie postępowania w przedmiocie nadania mu klauzuli wykonalności;
- uregulowaniu dopuszczalności wykorzystania dokumentu elektronicznego w toku postępowania dowodowego;
- informatyzacji procedury zajęć wierzytelności z rachunku bankowego w toku postępowania egzekucyjnego;
- ustanowieniu na potrzeby postępowania sądowego baz danych, obejmujących wykaz zawodowych pełnomocników procesowych;
- umożliwieniu składom orzekających elektronicznego dostępu do rejestrów publicznych;
- zwiększeniu roli komunikacji elektronicznej w postępowaniu wieczystoksięgowym;
- wprowadzeniu możliwości przeprowadzania tzw. postępowania na odległość;
- wykorzystaniu komunikacji elektronicznej w europejskim postępowaniu nakazowym;
- informatyzacji międzynarodowego postępowania cywilnego;
- dalszej informatyzacji sądownictwa.
Powyższe rozwiązania zawarte w projekcie ustawy z dnia 26 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, dotyczą wielu aspektów procedury cywilnej. Z punktu widzenia postępowania windykacyjnego kluczowe znaczenie ma wprowadzenie tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego i informatyzacja procedury w zakresie nadania mu klauzuli wykonalności.
Prace legislacyjne i informatyczne, zmierzające do realizacji i wprowadzenia instytucji elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego, są w zaawansowanej fazie. Rozwiązanie to, pozwoli z jednej strony na uproszczenie procedury dochodzenia roszczeń dla sektora bankowego, z drugiej zaś na znaczące odciążenie sądów powszechnych od orzekania w sprawach klauzulowych.
Korzystanie z najnowszych osiągnięć technologicznych oraz możliwości jakie wprowadza ustawodawca w toku informatyzacji postępowania cywilnego, pozwala na dostosowanie procedur windykacyjnych do wymogów nowoczesnej windykacji. Windykacja należności to proces podlegający ciągłym zmianom i udoskonaleniom. Nawet najlepszy i najskuteczniejszy jej model, z biegiem czasu okaże się bowiem archaiczny i niedostosowany do rzeczywistości. Nowelizacje przepisów w tym zakresie, mają na celu z jednej strony uproszczenie, z drugiej zaś zwiększenie efektywności sądowych i egzekucyjnych działań windykacyjnych. Ich szybkie i profesjonalne wprowadzenie staje się koniecznością.
Niniejsza konferencja ma na celu przybliżenie i omówienie tych rozwiązań, wskazując jednocześnie na praktyczne aspekty zastosowania nowych możliwości, jakie niosą ze sobą wprowadzone i planowane zmiany.
Data publikacji: