26 marca 2021 r. odbył się otwarty webinar “Odpowiedzialność finansowa Polaków – zarządzanie finansami osobistymi i długoterminowe oszczędzanie”. Wydarzenie było częścią cyklu “Liderzy o finansach i gospodarce” realizowanego w ramach Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń 2021, w skład którego wchodzą 21. Banking Forum & 17. Insurance Forum.
Celem spotkania była dyskusja dotycząca nawyków oszczędzania. Dlaczego istnieje przekonanie, że Polacy nie chcą oszczędzać i jest w rzeczywistości? “Polacy nie odbiegają w tym względzie od średniej światowej. To, że jesteśmy nacją, która oszczędza być może trochę mniej, to wynik tego, że nie zawsze mogliśmy sobie na to wcześniej pozwolić. Poza tym, mieliśmy jako społeczeństwo doświadczenia z komunizmem, epoką, w której oszczędzanie nie było nagradzane. Później miały miejsce zdarzenia, które tego systemowego oszczędzania nie wspierały, w związku z tym skłonność do oszczędności i oszczędzania jest w nas na tym samym poziomie jak w większości krajów na świecie, ale możliwości oszczędzania do tej pory, były ograniczone” – powiedział Robert Zapotoczny, Prezes Zarządu, PFR Portal PPK.
Eksperci omówili okres pandemii w kontekście potrzeby zapewnienia sobie poduszki finansowej i przeanalizowali kanały lokowania oszczędności Polaków. “To co widzimy podczas pandemii jeżeli chodzi o oszczędzanie, to przyrost depozytów bieżących. Polacy generalnie mają skłonność do trzymania oszczędności w gotówce lub depozytach bieżących, to historycznie cały czas powyżej 50% oszczędności Polaków było w tej formie najbardziej płynnej, ale również najmniej rentownej. Depozyty terminowe spadły pomiędzy styczniem a grudniem ubiegłego roku o sumę ok. 85-90 mld złotych. Natomiast oszczędności ogółem, trzymane w bankach, wzrosły w tym czasie. To znaczy, że Polacy oszczędzają więcej, ale oszczędzają w formie jak najbardziej płynnej” – wyjaśnił Paweł Dobrowolski, Główny Ekonomista, Polski Fundusz Rozwoju
Skomentowany został także proces odbudowy zaufania społeczeństwa do instytucji państwowych. Ważnym zagadnieniem była kwestia postaw Polaków wobec oszczędzania – edukacji finansowej oraz zmian nawyków społeczeństwa w tym zakresie. “Dużą barierą oszczędzania w Polsce jest to, że wciąż wielu na to nie stać. Ponadto w środowisku niskich stóp procentowych jest to bardzo trudne. Polacy rozczarowani funduszami inwestycyjnymi (m.in. po aferach Amber Gold i Getbacku) myślą najczęściej o nieruchomościach jako lokacie kapitału, co sprzyja pompowaniu baniek spekulacyjnych na rynku nieruchomości” – mówił Karol Pogorzelski, Ekonomista, ING Bank Śląski.
Dyskusję moderowała Anna Popek, Dziennikarka, Prezenterka.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru.
Data publikacji: