15 lipca 2024 roku odbyło się spotkanie Rady Programowej 28. Insurance Forum, poprowadzone przez Przewodniczącego Rady Programowej Insurance Forum – Tomasza Frączka. Rozmowa dotyczyła ustalenia wstępnych ram agendy kongresu, który odbędzie się 14-15 października w The Westin Warsaw Hotel.
Spotkanie Rady Programowej rozpoczęło się od omówienia nowych paradygmatów cyfryzacji, ze szczególnym naciskiem na integrację mObywatela. Przedstawiono rolę aplikacji w digitalizacji usług publicznych jako narzędzia aktywności obywatelskiej oraz przyszłości w sprawach publicznych. Omówiono także planowany moduł „stłuczka” i jego potencjalny wpływ na proces likwidacji szkód oraz poprawę bezpieczeństwa. Przy tej okazji zwrócono uwagę na dostęp do danych CEPIK i odpowiedzialności za poufne informacje identyfikacyjne.
W dalszej części spotkania skupiono się na strategiach instytucji finansowych w kontekście demograficznych wyzwań, zwłaszcza przygotowania sektora ubezpieczeń na starzejące się społeczeństwo. Poruszono również kwestię planów nowego rządu dotyczące ubezpieczeń zdrowotnych. Dyskutowano o funkcjonowaniu opieki zdrowotnej i jej istotnej roli dla społeczeństwa w perspektywie dbałości o klienta oraz budowaniu zaufania do branży ubezpieczeniowej.
Szczególne zainteresowanie Rady Programowej zyskała przewidziana na Kongres debata, której główny cel będzie opierał się na omówieniu kwestii rywalizacji i współpracy w sektorze ubezpieczeniowym. W debacie będą poruszane tematy dotyczące zarówno aktualnej sytuacji rynkowej, jak i zidentyfikowanie głównych czynników napędzających wzrost sektora w Polsce oraz analiza wpływu konkurencji i kooperacji na jego rozwój.
Jedną z kwestii, wobec której głosy były podzielone, okazał się temat przyszłości ubezpieczeń komunikacyjnych. Omówiono modele ubezpieczeń telematycznych oraz przyszłość pojazdów elektrycznych w tym: wyzwania, adaptację, innowacje i rosnące koszty.
Ponadto, jednym z kluczowych aspektów spotkania były omówione plany dotyczące ubezpieczeń w obliczu ryzyk klimatycznych, geopolitycznych i wyzwań sektora OZE. Poruszono wątek planów awaryjnych na wypadek katastrof naturalnych i innych zagrożeń. Skupiono się na problematyce wyceny i szeregu ryzyk nieubezpieczalnych w tym sektorze.
W obszarze trendów technologicznych skupiono się na automatyzacji procesów sprzedażowych w ubezpieczeniach, szczególnie na przyszłości integracji sektorów finansowych w kontekście open finance, oraz związanych z tym wyzwań i możliwości. Jednym z końcowych tematów było omówienie nowego podejścia do współpracy brokerów i ubezpieczycieli.
W spotkaniu Rady Programowej udział wzięli m.in.:
- Robert Gowin, Członek Zarządu, Unum Życie
- Michał Herbich, Chief Risk Officer, ERGO Hestia
- Andrzej Jarczyk, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego, TUW PZUW
- Radosław Kamiński, General Counsel, Allianz
- Agnieszka Kiełbasińska, Prezes Zarządu Signal Iduna
- Grzegorz Kulik, Dyrektor Generalny Polskiego Oddziału, Colonnade Insurance
- Piotr Lipa, Członek Zarządu, UNIQA
- Sławomir Łopalewski, Managing Director / Chief Executive Officer, Lux Med Ubezpieczenia
- Artur Maliszewski, Prezes Zarządu, Europa Ubezpieczenia
- Jarosław Matusiewicz, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego, TUZ Ubezpieczenia
- Rafał Mosionek, Zastępca Prezesa Zarządu Compensa
- Beata Siwczyńska-Antosiewicz, CFO Generali Poland
- Leszek Skop, Prezes Zarządu, PKO Ubezpieczenia
- Grażyna Sudzińska-Amroziewicz, Członek Rady Nadzorczej Delegowany Do Czasowego Wykonywania Czynności Prezesa Zarządu LINK4
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania.
Data publikacji: