Już w dniach 20-21 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 25. Banking Forum i 21. Insurance Forum – największe wydarzenie dla branży finansowej i ubezpieczeniowej. To doskonała okazja do zaczerpnięcia sporej dawki wiedzy od ekspertów. Jednym z tematów będzie wsparcie Ukrainy przez sektor finansowy.
Poniżej kilka najważniejszych informacji, a więcej na ten temat już podczas konferencji, na którą można zapisać się pod linkiem
- Polskie banki wprowadziły dla ukraińskich obywateli szereg ułatwień, np. darmowe usługi bankowe czy uproszczone formalności związane z założeniem nowego konta,
- ZUS gwarantuje uchodźcom świadczenia z programu Rodzina+ (“500+), jednorazowe zasiłki powitalne i darmową opiekę medyczną,
- prywatne zakłady ubezpieczeniowe oferują szereg bezskładkowych ubezpieczeń, których celem jest ułatwienie rozpoczęcia nowego życia w Polsce,
- przed polskimi bankami nie tylko zadanie w postaci wspierania obywateli z Ukrainy. Jako sektor finansowy banki będą mieć bardzo istotny udział w odbudowie zniszczonego wojną kraju, co zostało poruszone na ostatnim Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Główne inicjatywy banków i zakładów ubezpieczeniowych
Jak podaje Straż Graniczna, od 24 lutego 2022 r., czyli początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już 10,4 mln uchodźców. Jednym z powodów jest ucieczka przed wojną, ale jak wynika z badań Wydziału Zarządzania Politechniki Gdańskiej, główną przyczyną decyzji o migracji są czynniki ekonomiczne.
Z związku z tym faktem naród ukraiński aktywnie poszukuje pracy i mieszkań w wielu polskich miastach. Do codziennego funkcjonowania niezbędne jest również korzystanie z bankowości i ubezpieczeń. Sektor finansowy wprowadził już wiele ułatwień, dzięki którym obsługa usług finansowych dla klientów z Ukrainy jest sprawniejsza i bardziej przystępna. Można je podzielić na kilka kategorii.
Najistotniejsze instrumenty pomocowe dla Ukraińców ze strony ZUS to:
- przyznawanie i wypłacanie świadczeń wychowawczych z programu Rodzina+. W końcówce 2022 roku świadczeniem tym zostało objętych ponad 500 tys. ukraińskich dzieci, a do kieszeni rodziców trafiło ponad 1 mln 172 zł;
- uchodźcy, którzy przybyli do naszego kraju po 24.02.2022 mogą korzystać z darmowej pomocy medycznej (na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną). Pomoc ta obejmuje zarówno leczenie, jak i porady w państwowych placówkach ochrony zdrowia;
- wprowadzono Tele Platformę Pierwszego Kontaktu, która zapewnia szybki dostęp do pomocy medycznej poza godzinami pracy publicznych placówek. Porady udzielane są m.in. w języku ukraińskim. Pod bezpłatnym numerem można uzyskać poradę medyczną, skierowanie ale także recepty;
- w ZUS można skorzystać ze strony internetowej w języku ukraińskim, gdzie znajdują się informacje dot. przyznawania świadczeń. W wielu placówkach stacjonarnych pracują także na co dzień osoby posługujące się językiem ukraińskim, stanowiące wsparcie i pomoc dla polskich pracowników ZUS;
- uchodźcy mogą liczyć na jednorazowy zasiłek powitalny w postaci 300 zł – do otrzymania którego potrzebny jest PESEL i odpowiedni wniosek.
Z kolei prywatne zakłady ubezpieczeniowe zaoferowały ukraińskim uchodźcom m.in.:
- oferty bezpłatnych ubezpieczeń;
- krótkoterminowe bezpłatne ubezpieczenie samochodu bez konieczności uiszczania składki;
- infolinie dla klientów grupowych ubezpieczeń na życie (pomoc oferowana jest m.in. w związku z prawem migracyjnym)
- bezskładkową ochronę ubezpieczeniową w zakresie NNW dla dzieci z Ukrainy w niektórych placówkach oświatowych.
Dodatkowo sektor ubezpieczeniowy mocno angażuje się od samego początku w pomoc ukrainie, przeznaczając fundusze bieżącą pomoc.
Ułatwienia w bankach dla uchodźców z Ukrainy
Zwolnienia z opłat za usługi bankowe
Jednym z najważniejszych ułatwień dla uchodźców z Ukrainy jest zwolnienie z opłat, które w polskich bankach pojawiło się już kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wiele osób uciekło z domów zabierając podstawowe rzeczy, część z nich dotarła na nasze granice bez żadnego zaplecza finansowego. Zwolnienie z opłat dotyczy m.in. wypłat gotówkowych, z tytułu prowadzenia rachunku czy korzystania z kart płatniczych. Ułatwienie takie w wielu bankach tyczy się także zwolnienia z opłaty za przelewy na rachunki do banków ukraińskich. Jest to wyraz wsparcia dla osób, które w Polsce podjęły pracę, ale pragną wspierać finansowo rodzinę, która pozostała na Ukrainie.
Uproszczone formalności w zakładaniu kont
W zależności od konkretnego banku, wprowadzone zostały też uproszczenia przy zakładaniu kont osobistych. Procedury sprowadzone zostały do spełnienia minimum formalności, np. wystarczy posiadać dowód osobisty, nie trzeba mieć polskiego adresu zamieszkania czy numeru telefonu. W wielu bankach do założenia konta wystarczy posiadanie paszportu ukraińskiego. To znacznie pozwoliło skrócić czas i stres podczas zakładania konta po przybyciu do obcego kraju. Dużym ułatwieniem dla obywateli Ukrainy jest także wprowadzenie obsługi w ich języku. Ma to również dodatkowy wymiar – sektor finansowy i ubezpieczeniowy stworzył tym samym dodatkowe miejsca pracy dla uchodźców.
Dopasowanie oferty do nowych klientów z Ukrainy
Poza wprowadzeniem opisanych powyżej ułatwień dla obywateli z Ukrainy, sektor finansowy wprowadził również dla nich specjalne, dedykowane oferty (zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych).
Na jakie przykłady rozwiązań kierowanych do Ukraińców warto zwrócić uwagę?
Bank Pekao S.A. i dedykowane rozwiązania dla obywateli ukraińskich, jak i firm
Wraz z początkiem marca w Banku Pekao pojawiła się oferta, w której zarówno korzystanie z kart, konta, bankomatów, jak i przelewów z i na Ukrainę jest w 100% bezpłatne. Niepobierane są także pieniądze za wymianę walut przy transakcjach kartą do konta za granicą. W banku tym Ukraińcy mogą liczyć również na ułatwione formalności związane z otwarciem konta – wystarczy tylko jeden dokument identyfikujący osobę – może to być chociażby ukraiński paszport.
Można śmiało stwierdzić, że Pekao jest liderem, jeśli chodzi o rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy – znajdziemy w nim zarówno bankowość internetową, jak i aplikację mobilną w języku ukraińskim. Łatwiej mają także przedsiębiorcy, od których bank nie pobiera zupełnie opłat.
Bank Millennium
Podobnie jak inne banki, Bank Millennium zrezygnował z pobierania opłat za obsługę bankowości dla obywateli Ukrainy, uprościł proces otwierania konta czy wprowadził obsługę w języku ukraińskim. Po wybuchu wojny, Fundacja Banku Millennium rozpoczęła specjalną edycję programu grantowego #sluchaMYwspieraMY – „dla obywateli Ukrainy”, w którym pracownicy Grupy Banku Millennium mogli realizować swoje własne inicjatywy społeczne i pomagać uchodźcom z Ukrainy w swojej lokalnej społeczności.
W jaki sposób sektor finansowy przygotowuje się do wsparcia odbudowy Ukrainy? Czy jakieś konkretne działania zostały już w tym kierunku podjęte?
Specjalna oferta bankowa dla obywateli Ukrainy, którzy w efekcie wojny znaleźli się w Polsce jest tylko częścią naszych przedsięwzięć humanitarnych. Pomagamy od pierwszego dnia agresji Rosji na Ukrainę. Wspólnie z partnerami: jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi, prowadzimy szerokie, długoterminowe działania pomocowe o charakterze biznesowym, edukacyjnym i pomocowym. Dzięki temu uruchomiliśmy kompleksowe Centrum Pomocy Alior Banku. W 2022 r. wartość projektów na rzecz uchodźców oszacowaliśmy na 25 mln zł. Te wszystkie działania wynikają z naszej strategii włączania społeczności ukraińskiej w polski system ekonomiczny. – Grzegorz Olszewski, Prezes Zarządu, Alior Bank
PKB Ukrainy skurczyło się o około jedną trzecią, a straty materialne związane tylko ze zniszczeniami infrastruktury przekraczają 100 mld dolarów. Społeczność międzynarodowa powinna zrobić wszystko, by pomóc Ukrainie wygrać wojnę. Równocześnie Bank Gospodarstwa Krajowego razem z Komisją Europejską i KredoBankiem będzie wspierać ukraińskie firmy szczególnie z sektora rolnego, przemysłowego i produkcji rolno-spożywczej. Pomoc będzie we wszystkich miejscach na terenie Ukrainy, nawet tych najbardziej niebezpiecznych, gdzie bomby mogą spaść każdego dnia. – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zaangażowanie banków i zakładów ubezpieczeń w odbudowę Ukrainy po roku trwającej wojny
Poza ułatwieniami dla obywateli ukraińskich, sektor finansowy odegra również ważną rolę w odbudowie zniszczonego wojną państwa. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (mającego miejsce na początku 2023 r.) dyskutowano o tym, jak ważną rolę w odbudowie zniszczonego kraju odgrywają polskie firmy, ale także inwestorzy zagraniczni, prywatny i sektor finansowy. Jedną z istotnych kwestii w kontekście pomocy dla Ukrainy jest ścisła współpraca między handlem firm polskich, jak i ukraińskich. Aby mogło to działać sprawnie, niezbędne jest wsparcie banków, które miałyby wymiany handlowe nie tylko ułatwiać, ale także w jakimś stopniu finansować. Strategicznie istotnym zadaniem podczas odbudowy Ukrainy będzie stworzenie silnego systemu bankowego. Przed polskim sektorem finansowym ważna misja – dzielenie się wiedzą i doświadczeniami, dotyczącymi takich spraw jak lokowanie pieniędzy, tworzenie stanowisk pracy czy zapobieganie korupcji.
Data publikacji: