10 lipca 2024 roku odbyło się spotkanie Rady Programowej 28. Banking Forum, poprowadzone przez Zbigniewa Jagiełło oraz Andrzeja Kopyrskiego – Współprzewodniczących Rady Programowej Banking Forum. Rozmowa dotyczyła ustalenia agendy kongresu, który odbędzie się 14-15 października w The Westin Warsaw Hotel.
Pierwszym poruszonym tematem była makroekonomia, zarówno w ujęciu światowym, jak i krajowym. Uczestnicy spotkania omówili, aktualne trendy gospodarcze wpływające na sektor bankowy i strategie, które mogą być skuteczne w adaptacji do zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego. Dyskutowano również o tym czy banki są przygotowane na zmiany, które niesie ze sobą transformacja klimatyczna. Omówiono kluczowe elementy przyszłości sektora finansowego w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Kolejnym punktem spotkania była konsolidacja sektora bankowego. Uczestnicy zastanawiali się ilu i jakich banków potrzebujemy w przyszłości, biorąc pod uwagę zmieniające się realia gospodarcze i technologiczne. Rozważano również przyszłość płatności, omawiając, jakie zmiany mogą nastąpić na rynku oraz jakie technologie będą kluczowe dla dalszego rozwoju
Rozmawiano także o bankowości zrównoważonej, uznając, że musi być to trwały trend, a nie jedynie chwilowa moda. Wskazywano na potrzebę znalezienia dobrych praktyk w branży bankowej, które mogą stanowić wzór do naśladowania. Następnie uczestnicy przeszli do kwestii demografii i problemu starzejącego się społeczeństwa, które mają wpływ zarówno na sektor bankowy, jak i ubezpieczeniowy.
Analizowano, jak zmieniające się gospodarki wpływają na sektor bankowy i jakie działania są konieczne, aby dostosować się do tych zmian. Skupiono się również na rozwoju zrównoważonych instrumentów finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu wprowadzenia na rynek polski transformacyjnych i europejskich zielonych obligacji (EuGB). Dyskutowano, jakie regulacje mogą pomóc we wprowadzaniu na rynek zielonych obligacji.
Podczas spotkania podkreślono rolę technologii jako motoru napędowego gospodarki. Omówiono pozycję Polski na tle globalnych trendów w innowacjach oraz sposoby ułatwienia implementacji AI dla średnich i małych przedsiębiorstw. Zwrócono uwagę na adaptację chmury i sztucznej inteligencji oraz współpracę między firmami technologicznymi, przywołując przykłady udanych polskich inwestycji.
W dalszej części spotkania skupiono się na implementacji nowoczesnych technologii zabezpieczeń, w szczególności cyberbezpieczeństwa. Dyskutowano nad kluczową rolą odporności na zagrożenia w polskim sektorze finansowym w połączeniu z działaniem Państwa i udziałem tego sektora w aktywach banków.
Istotnym punktem spotkania była analiza wpływu prawa polskiego na kondycję sektora bankowego i gospodarki. Omówiono zmiany w linii orzeczniczej w sporach sądowych oraz konieczność antycypowania ryzyk prawnych, które wciąż wymagają usprawnień. Wskazano również na kryteria gospodarki rynkowej i korygowanie problemów walutowych.
Jednym z ostatnich wątków był temat wpływu najnowszych orzeczeń sądowych na kondycję sektora bankowego oraz całej gospodarki. Szczególną uwagę poświęcono zmianom w linii orzeczniczej polskich sądów, które mają kluczowe znaczenie dla banków i instytucji finansowych.
Na zakończenie spotkania poruszono temat digitalizacji usług publicznych, w tym roli mObywatela jako narzędzia aktywności obywatelskiej oraz korzyści z nowelizacji regulacji eIDAS.
W spotkaniu Rady Programowej udział wzięli m.in.:
- Brunon Bartkiewicz, Prezes Zarządu, ING Bank Śląski
- Tomasz Bogus, Prezes Zarządu, PKO Leasing
- Elżbieta Czetwertyńska, Prezes Zarządu, Citi Handlowy
- Małgorzata Dąbrowska, Wiceprezes Zarządu, BNP Paribas Bank Polska
- Radomir Gibała, Wiceprezes Zarządu, Alior Bank
- Marek Lenz, Chief Information Officer, Credit-Agricole
- Radosław Maćkiewicz, Dyrektor, Centralny Ośrodek Informatyki
- Adam Marciniak, Prezes Zarządu, VeloBank
- Kamil Pruchnik, Dyrektor w departamencie programów podziału ryzyka, kapitału, inwestycji i gwarancji, Europejski Fundusz Inwestycyjny
- Małgorzata Romaniuk, Wiceprezeska Zarządu, Bank BPH
- Wojciech Rybak, Członek Zarządu, Bank Millennium
- Michał Sobiech, Dyrektor Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej, PKO Bank Polski
Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania.
Data publikacji: